Персональний сайт вчителів української мови і літератури Першотравенської ЗШ № 2
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Українська мова

Види речень за метою висловлювання. Окличні речення

Тема уроку   Речення Види речень за метою висловлювання. Окличні речення                          
Мета уроку: поглибити  знання  учнів  про  види  речень  за  метою  висловлювання, навчити правильно  розставляти розділові  знаки в  кінці  речень; продовжити роботу над формуванням комунікативної  і  пізнавальної компетентності учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов  до  природи, інтерес до  вивчення  мови.

Тип уроку: засвоєння нових знань
Міжпредметні  зв’язки: мова, література.
                                               Хід уроку
I.  Актуалізація опорних знань
       1. Перевірка  домашнього завдання.

       2. Інтерактивна  вправа «Світлофор».

(Учні  мають  на  партах  смужку, яка  з  одного  боку є  зеленою, з  іншого – червоною).

Завдання: Учитель читає речення. Якщо  речення  має і підмет, і присудок, то сигналізуєте зеленою  смужкою, а якщо лише підмет чи лише присудок, - червоною.

  
                      1. Земними  плодами  під  зорями  зоріє  людини  подвиг (М.Ткач).

                      2. У  ліс  дрова  не  возять (Нар.творч.).

                      3. Зима. Холоднеча. (М.Стельмах).

                     4. Вітер  в  небі  за  хмарами  гониться (В.Симоненко).

                     5. І  знов  круг  мене  люди (М.Коцюбинський).

                     6. Тихо  строчать  дощі… (Л.Костенко).

                     7. Вірю  в  память  і  серце  людське (Б.Олійник).

                     8. І  пахне  житом  молодим… (А.Малишко).

   II.     Мотивація навчальної діяльності.
        1. Лінгвістична казка.

    Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:

  - Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите? 

  - Залежно від потреби -  промовили речення, що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли     людина хоче щось повідомити, розповісти.

  - А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли по середині.

  - А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось, а то й наказати.

  - Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова.  – Ви вірно служите людям.

  - Відгадайте, як  називаються  діти-речення.

ІІІ. Оголошення теми  і  завдань  уроку.

ІV. Засвоєння  нового  матеріалу.
      1.  Робота за підручником.

  • Прочитайте теоретичні відомості, розміщені  в  підручнику ( с. 50 – 52 ).
  • Назовіть  види  речень  за  метою  висловлюванням  та  емоційним  забарвленням. Наведіть власні  приклади.

2.   Складання  асоціативної  схеми.

       
 

       
   

 

 
V.  Первинна перевірка засвоєння знань .

  1. Робота  за  підручником.

Вправа  116, с. 51

  • Прочитайте. Спишіть. Визначте  види  речень  за  метою  висловлювання.
  1. Пояснювальний диктант.
    1.    Люблю  я  слухати  у  полі  пісні  дівочі  на  зорі (В.Сосюра).
    2.    Поможіть  хоч  ви! (М.Куліш).
    3.    Не  можна  не  любити  степу! (Ю.Доль-Михайлик).
    4.    Я  намалюю  тебе  серед  березового  гаю (І.Цюпа).
    5.    Як ви могли не погасити вогнище?!

     
  2. Графічний диктант.

     -  Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи   умовні позначки: розповідне неокличне речення – Р; розповідне окличне – Р!; питальне неокличне – П?; питальне окличне – П?!; спонукальне неокличне – С; спонукальне окличне – С!

1. Рідна мово, перше слово ти в устах моїх плекала, першу пісню колискову наді мною вознесла! (Б. Стельмах)

2.Не  одцурайсь, мій сину, мови, у тебе іншої нема! (  М.Шевченко )

3.Володіння рідною мовою – це за слуга чи обов’язок патріота?

4.А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!

5.Як не любити мову нашу?!

6. Мова – запорука існування народу.

7.Як парость виноградної лози, плекайте мову (М. Рильський)

(1)Р!2)С!3)П4)С!5)П?!6)Р7)С

          4.  Творча  робота.

    -  Подані розповідні речення переробіть так, щоб вони були питальними, потім – спонукальними.

1.  Слово до слова – зложиться мова.

2.  Кожному народові дорога його мова.

3.  Українська мова має свою особливу музикальність.


VІ.   Підведення підсумків уроку, оцінювання

  1. Гра «Вірю – не  вірю»

-  Чи  вірите  ви, що…

1. За  метою  висловлювання  речення  поділяються  на  розповідні, питальні, спонукальні. (Вірю).

2.  Речення « Зоре  моя  вечірняя, зійди  над  горою»  є  розповідним. (Не вірю).

3. У  кінці  питального  речення  ставиться  знак  оклику (Не вірю).

4. Речення, які  вимовляються  з  підвищеною  інтонацією, називаються  окличними (Вірю).

V.     Домашнє завдання.

П. 11, вправа 124 с. 53

Категорія: Українська мова | Додав: svetlanaN (26.03.2014)
Переглядів: 3811 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: