Персональний сайт вчителів української мови і літератури Першотравенської ЗШ № 2
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Українська мова

Повторення вивченого в початкових класах. Прийменник.Сполучник

Тема. Прийменник. Сполучник.

Мета: повторити вивчене в початкових класах про прийменник та сполучник як службові частини мови, їх загальне значення, морфологічні ознаки; удосконалювати навички виділяти прийменники і сполучники серед інших частин мови; пояснити роль сполучників для зв’язку слів у реченні; повторити вживання розділових знаків перед сполучниками а, але;
розвивати логіку, мислення, уміння узагальнювати і систематизувати; уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів.
виховувати повагу до героїчного минулого України.

Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого.

                                                ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Змагання «Хто більше?»
Клас ділиться на три команди (3 ряди). До дошки викликаються 3 учні, по одному від кожної команди. З кожного продиктованого речення учні виписують на дошку прислівники, всі інші – у зошити.

1) Скрізь було тихо.
2) Дихати на диво легко.
3) Весняна гроза завжди несподівана.
4) У дібровах вепри взимку риють глибоко, шукаючи жолудів.
5) Перший сніг випадає несподівано, серед ночі.
6) Співали солов’ї дужо, дзвінко, незрівнянно.
7) Навесні швидко зійшли з полів сніги (12 слів – 12 балів)

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Для чого нам потрібно знати ці частини мови? Зрозумійте: для культури мовлення важливо правильно вживати і використовувати службові частини мови – сполучники й прийменники. А, я думаю, всі ми хочемо бути цікавими та грамотними співрозмовниками. Правда?

ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого про прислівник.

1. Вправа «Я кмітливий». Пояснення вчителя.
* Запишіть речення, надпишіть над словами, до якої частини мови ми їх відносимо.
Про козаків створено безліч легенд та пісень.

- Як ви визначили, що слово «про» прийменник? (Бо він стоїть при (біля) іменнику).
- Як ви визначили, що слово «та» сполучник? (Бо він сполучає однорідні члени речення).

3. "Товаришуємо з підручником”
* Вправа 84 (С.34)
- Прочитайте речення, визначте прийменники. Яка їхня роль у реченнях?
- Як розрізняти префікси й прийменники?

4. «Ми учителі»
* У поданому реченні розставити, якщо необхідно, розділові знаки і пояснити їх вживання.
І червоні й сині й зелені китайки замаячіли вдалині і ринули вперед у бій.

- Поясніть вживання розділових знаків (Якщо І – повторюваний сполучник, то кома ставиться перед другим і наступними сполучниками.
Якщо він сполучає два однорідні члени речення, кома не ставиться).

5. Проблемне питання
- Перед якими сполучниками завжди ставимо кому?
(Перед протиставними сполучниками А, АЛЕ).

6. "Товаришуємо з підручником”
* Вправа 86 (С.35).
- Перепишіть речення, розставивши пропущені розділові знаки.
- Які зі сполучників з’єднують слова, а які – частини складного речення?

7. Лінгвістична гра
- Що ви бачите перед собою? (Потяг з двома вагонами)
- Потяг «Службові частини мови» везе два вагони: один має назву «Сполучник», другий – «Прийменник». Ваше завдання таке: посадити слова-пасажири (вони у нас записані на дошці) у вагони. Тобто ви повинні визначити, які з поданих слів є сполучниками, а які – прийменниками.
С л о в а-п а с а ж и р и: в, на, і, під, й, а, але, над, попід, понад, зате, з-над, однак, щоб, з-за, через, бо, та.


ІV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

Вправа 88 с.36-37
Категорія: Українська мова | Додав: svetlanaN (23.09.2013)
Переглядів: 3158 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: